15 GeoServer

GeoServer je Web kartografski server, serverska aplikacija koja korisnicima omogućava implementaciju OGC servisa koji su prethodno opisani. Ova serverska aplikacija je otvorenog koda, i napisana je u programskom jeziku Java. Zbog činjenice da je pisana u Java-i, omogućeno je njena nezavisnost od operativnog sistema, (Windows, Linux, Mac OS X i drugi), što doprinosi popularnosti aplikacije. GeoServer dokumentuje, ispituje, usavršava i nadograđuje velika zajednica ljudi širom sveta.

Ova serverska aplikacija omogućava „serviranje" podataka preko široko zastupljenih protokola za rad s prostornim podacima, poput WMS-a, WFS-a, WCS-a i ostalih. Podržava popularne rasterske i vektorske formate, kao npr. PNG, GML, SHP, SVG i slične. WMS protokol GeoServer-a podržava PNG (eng. Portable Network Graphics) format za zapis i deljenje rasterskih podataka koji omogućava kompresiju slika bez gubitka kvaliteta.

GeoServer podržava i korišćenje ulaznih skupova podataka u raznim široko rasprostranjenim oblicima. Tako se npr. podaci koji se nalaze u PostgreSQL/PostGIS prostornoj bazi podataka ili podaci u ESRI Shape formatu ili GeoTIFF formatu mogu se direktno staviti GeoServer-u na raspolaganje.

GeoServer je široko podržan od strane mnogih klijenta i serverskih softvera:

  • Open Source Database (baze podataka otvorenog koda)
    • PostGIS
    • MySQL
    • H2
  • Open Source Client (klijenti otvorenog koda)
    • OpenLayers
    • uDig
    • gvSIG
    • QGIS
    • WorldWind
  • Proprietary Database (komercijalne baze podataka)
    • ArcSDE
    • Oracle Locator / Spatial
    • SQL Server
    • DB2
  • Proprietary Client (komercijalni klijenti)
    • ArcGIS
    • Google Earth
    • Virtuel Earth
    • Safe FME
    • CadCorp SIS

15.1 Interfejs GeoServer-a

Interfejs GeoServer-a je definisan tako da se se sve funkcije pokreću sa početne stranice, što ga čini vrlo jednostavnim za korišćenje, čak i kada se neka funkcija pokrene svi parametri za dalja podešavanja se nalaze u okviru jednog prozora. U narednim poglavljima će biti prikazane i objašnjene neke od bitnijih funkcija za unos i manipulaciju nad prostornim podacima u GeoServer-u. Na Slici 15.1 se može videti izgled interfejsa GeoServer-a nakon administrativnog pristupa.

GeoServer nakon administrativnog pristupa.

Slika 15.1: GeoServer nakon administrativnog pristupa.

15.2 Kreiranje radnog okruženja

U GeoServer-u postoji mogućnost kreiranja novog radnog okruženja (Workspace) u koje se smeštaju podaci. Radna okruženja omogućavaju da se podaci grupišu prema nekom logičkom pravilu i da se selektuju po potrebi, što omogućava lakše pronalaženje tih podataka u slučaju velike količine fajlova. Za kreiranje novog radnog okruženje ili pristup nekom od onih koja su već kreirana u okviru GeoServer-a, potrebno je izabrati Workspaces link koje se nalazi u sklopu Data (podaci) taba. Aktiviranjem Add new workspace linka, unose se odgovarajući podaci u navedena polja, Name (upisuje se ime radnog prostora) i Namespace URI (Uniform Resource Identifier - predstavlja jedinstveni identifikator). Izgled stranice na kojoj se kreira novo radno okruženje može se videti na Slici 15.2.

Izgled stranice za kreiranje novog radnog okruženja.

Slika 15.2: Izgled stranice za kreiranje novog radnog okruženja.

15.3 Unos podataka

U kreirani radni prostor mogu se skladištiti određeni podaci. Izborom Store (skladište) linka koji se kao i Workspaces nalazi u okviru taba Data, otvara se stranica sa svim podacima koji se trenutno nalaze na GeoServer-u. Na toj stranici se nalazi i link za učitavanje novih podataka Add new Store. Aktiviranjem tog linka, otvara se stranica (Slika 15.3) na kojoj se bira format podataka koji će biti importovani. GeoServer podržava više rasterskih i vektorskih formata podataka.

Izgled stranice na kojoj se bira format podataka za unos u GeoServer.

Slika 15.3: Izgled stranice na kojoj se bira format podataka za unos u GeoServer.

Izborom formata podataka otvara se nova stranica (Slika 15.4) u kojoj se definišu dodatni parametri za podatke.

Definisanje parametara za podatke koji se učitavaju.

Slika 15.4: Definisanje parametara za podatke koji se učitavaju.

Nakon definisanja parametaran kao što su: radno okruženje u kome će podaci biti skladišteni podaci, naziv podataka, opis podataka, putanja do foldera u kome se podaci nalaze i DBF charset za identifikaciju načina kodiranja karaktera koji su korišćeni u atributnim podacima (za srpsko latinično pismo se koristi windows-1250) podaci se čuvaju izborom Save dugmeta.

15.4 Kreiranje layer-a i definisanje načina publikacije

Da bi podaci bili prikazani na odgovarajući način potrebno je nakon njihovog unosa pokrenuti Publish link, nakon čega se otvara stranica za kreiranje layer-a i podešavanje parametara za publikaciju. Stranica za kreiranje layer-a i publikaciju sadrži dve kartice: Data i Publishing. U kartici Data (Slika 15.5) se podešavaju sledeći parametri:

  1. Naziv layer-a.

  2. Naslov layer-a.

  3. Koordinatni referentini sistem.

  4. Koordinate minimalnog obuhvatnog pravougaonika (izborom Compute from data, GeoServer iz podataka računa koordinate obuhvatnog okvira).

Podešavanje parametara u kartici `Data`.

Slika 15.5: Podešavanje parametara u kartici Data.

U kartici Publishing (Slika 15.6) se podešavaju parametri koji se odnose na HTTP, WFS/WCS i WMS podešavanja. U okviru WMS Settings dela se može definisati i stil prikaza podataka (Style). Podešavanje parametara u kartici Publishing nije obavezno jer ukoliko se ne navedu nova podešavanja podaci će biti prikazani na podrazumevani način (default) u zavisnosti od vrste podataka (tačke, linije, poligoni).

Podešavanje parametara u kartici `Publishing`.

Slika 15.6: Podešavanje parametara u kartici Publishing.

Stilovi se mogu birati iz predefinisane liste stilova, ali ako na listi ne postoji stil koji će na odgovarajući način kartografski oblikovati podatke, postoji mogućnost definisanja novog stila u obliku SLD fajla i to će biti objašnjeno u narednom poglavlju.

Spisak svih layer-a koji se nalaze na GeoServer-u može se videti aktiviranjem Layers linka koji se nalazi u okviru Data taba (Sliika 15.7), a dodavanje novih layer-a iz različitih izvora se vrši biranjem Add a new resource linka (Slika 15.8 ).

Spisak svih `layer`-a koje GeoServer sadrži.

Slika 15.7: Spisak svih layer-a koje GeoServer sadrži.

Stranica za kreiranje novog `layer`-a.

Slika 15.8: Stranica za kreiranje novog layer-a.

Za prikaz layer-a u nekom od formata koje podržava GeoServer potrebno je aktivirati LayerPreview link (Slika 15.9) koji se nalazi u okviru Data taba, nakon čega se otvara stranica koja sadrži spisak svih layer-a. Na desnoj strani se nalazi padajući meni sa koga se mogu birati različiti formati u kojima se želi da podaci budu prikazani, ako se pregled vrši direktno iz aplikacije.

Layer Preview stranica na kojoj se može vršiti prikaz `layer`-a.

Slika 15.9: Layer Preview stranica na kojoj se može vršiti prikaz layer-a.

15.5 Definisanje stilizacije lejera u GeoServeru

Aktiviranjem Styles linka koja se nalazi u okviru Data taba, otvara se stranica koja sadrži listu predefinisanih stilova, odnosno SLD fajlova koje GeoServer već sadrži. Za kreiranje novog stila potrebno izabrati Add a new style link čime se otvara stranica za kreiranje novih stilova (Slika 15.10). Novi stil se može kreirati na više načina:

  1. Izmenom nekog od stilova koje GeoServer već sadrži, tako što se sa padajuće liste Copy from existing style izabere postojeći stil i prosledi na copy. Izgled SLD fajla će biti prikazan u tekstualnom editoru.

  2. Može se učitati novi SLD fajl sa nekog eksternog izvora ako se izabere Chose File a zatim Upload link.

  3. Kreiranjem u tekstualnom editoru.

Nakon željenih promena postojećeg, učitavanja eksternog ili kreiranja novog SLD fajla, aktiviranjem Validate se može proveriti njegova ispravnost. Dugme Submit kreira novi stil sa definisanim imenom.

Stranica za kontrolu nad SLD fajlovima.

Slika 15.10: Stranica za kontrolu nad SLD fajlovima.

15.6 Kreiranje grupe layer-a

GeoServer omogućava prikaz više layer-a na istoj karti. To se postiže kreiranjem grupe layer-a. Pokretanjem Layer Groups linka koji se nalazi u okviru Data taba, tom opcijom otvara se stranica na kojoj se mogu dodavati ili brisati grupe layer-a. Dodavanje se vrši pokretanjem Add new layer group linka nakon čega se otvara stranica (Slika 15.11) za dodavanje layer-a u jednu grupu. Potrebno je definisati: ime grupe, koordinatni referentni sistem i minimalni obuhvatni pravougaonik.

Stranica za dodavanje grupe `layer`-a.

Slika 15.11: Stranica za dodavanje grupe layer-a.

Napredni korisnici mogu da automatizuju postupke kreiranja servisa kroz GeoServer REST API, pogledati detaljno na: http://docs.geoserver.org/stable/en/user/rest/.