Kartografija i opšta teorija kartografskog preslikavanja
Prvi deo knjige je podeljen u tri poglavlja, a fokusira se na uvod u kartografiju i osnovnu teoriju kartografskih preslikavanja:
Uvod u kartografiju: U ovom delu knjge čitalac će se upoznati sa osnovnim pojmovima vezanim za kartografiju kao naučnu disciplinu. Potom sa prostornim podacima koji se koriste u kartografiji i geoinformatici. Dat je kratak istorijski razvoj kartografije i matematičke kartografije. Opisano je kako se aproksimira oblik planete Zemlje i koji su zadaci matematičke kartografije.
Referentne površi i koordinatni referentni sistemi: Ovde se razmatraju temeljni koncepti geodetskih koordinata i njihova primena u različitim koordinatnim referentnim sistemima. Knjiga detaljno opisuje računanja koja se primenjuju na različitim referentnim površima kao što su ravan, sfera i elipsoid. Ovo poglavlje pomaže čitaocima da steknu razumevanje kako se koordinate definišu i koriste u različitim kontekstima.
Opšte jednačine kartografskih projekcija: U ovom poglavlju se istražuju ključni koncepti kartografskog preslikavanja. Prikazane su opšte jednačine koje se mogu primeniti na različite kartografske projekcije. Ovi koncepti se praktično primenjuju na bilo koju konkretnu projekciju, omogućavajući čitaocima da razumeju osnovne principe koje treba uzeti u obzir pri izboru i primeni određene projekcije.
Ovaj prvi deo knjige služi kao osnova za razumevanje osnovnih pojmova kartografije, teorije koja stoji iza kartografskih projekcija i njihovih primena. Praktični primeri u programskim jezicima R i Pajton dodatno doprinose razumevanju konkretnih primena ovih teorijskih koncepata.